Vakuum

9. října 2014 v 15:47 | E. |  ~ jednorázovky
Stál u okna. Bosýma nohama se dotýkal pěstěného perského koberce, který dostal darem od bývalého vrchního komisaře za jeden ze svých prvních případů. Tehdy ještě jeho jméno nebylo tak zvučné. Uvědomoval si, že ho teď považuje za boha většina informovanější policie na světě.

Fandom: Death Note
Žánr: romantika, depresivní
Páry: L/Light
Upozornění: slash, 15+...souboj gravitace a vzduchu, existence a zatracení...

Tisíce nicotných kapek mučivě prázdného deště stékaly po ještě prázdnějším okenním parapetu. Studené zapadající slunce věnovalo obzoru svůj poslední němý polibek, než se s elegancí mu vlastní spustilo na západ. Ve vzduchu se vznášela pachuť končícího dne. V tichu, které svou děsivostí připomínalo to mrtvolné, byl slyšet jen tlukot jednoho lidského srdce.
Něčí prsty opatrně ťukaly na oprýskaný okenní parapet, nechajíc se tak smáčet plynulostí kapající vody. Déšť neustával. Do všech koutů předměstí se vkrádala mdlost.
Z cigarety, kterou předtím kdosi bez rozmyslu pohodil na chodník, se teď tiše vznášely poslední zbytky kouře.

Stál u okna. Bosýma nohama se dotýkal pěstěného perského koberce, který dostal darem od bývalého vrchního komisaře za jeden ze svých prvních případů. Tehdy ještě jeho jméno nebylo tak zvučné. Uvědomoval si, že ho teď považuje za boha většina informovanější policie na světě. Taky si o něco mrzutěji uvědomil, že je to celkem paradox vzhledem k tomu, že Kira sám sebe považuje za boha. Občas přemýšlel o tom, jaké by to bylo nedělat tuhle práci, ale pak ty myšlenky zase vypudil z hlavy, neboť byl na sebe patřičně hrdý a měl velký smysl pro spravedlnost.

Sledoval dění za oknem a rukou čabral v drobných kalužích vody tak, jak to dělávají malé děti. Pak za sebou uslyšel kroky.
,,Lighte-kun," odhadl tiše, aniž by otočil hlavu a mohl tak s přesností určit totožnost příchozího. Nemohl to vědět. Stejně tak, jako nemohl vědět, že se jmenovaný ušklíbnul a trochu ošil hlavou.
,,Ryuzaki, děje se něco?" Zeptal se Light dokonale klidným hlasem a po chvíli zaváhání mu položil ruce kolem ramen. L neodpověděl. Mladší muž mu rukou opatrně zajel do vlasů a začal mu je jemně cuchat.
,,Ryuzaki," opakoval Yagami tiše. L se k němu konečně otočil čelem. ,,Jen jsem přemýšlel," řekl na vysvětlenou a dál to nerozebíral.
,,A o čem jsi přemýšlel, Ryuzaki?" Nedal se Light. L znovu pohlédl z okna.
,,O Kirovi. O zabíjení, vykoupení a smrti," odpověděl po chvíli neochotně. Lightovi se nebezpečně zablesklo v očích. ,,A k čemu jsi dospěl?"
L se krátce usmál. ,,Moje dedukce je pouze několikaprocentní a tvoje otázka je hloupá," mírně nadzvedl pravou nohu, aby se poškrábal na lýtku té levé. Light se zatvářil uraženě, spustil ruce z L ramen a zamračeně ho pozoroval.
,,Co je smrt, Lighte-kun?" Ignoroval jeho rozpoložení Ryuzaki.
,,Co přesně máš na mysli?" vrátil mu stejnou mincí Light.
,,No..." Začal L pomalu. ,,Smrt je derniérou otázkám, Lighte-kun. Konec a zároveň začátek existence. Způsobuje jí špatný sklon událostí, skutečností, nebo chybný tah. Na 72% ji však nemůže být člověk. Nikdo živý nemůže být smrtí někoho jiného. Když někoho zabiješ, nejsi jeho smrtí, jeho smrtí je způsob smrti, kterou zemřel, ne ty osobně. Kirovy oběti jsou obětmi Death note. A Kira sám je možná oběť. Jen není hoden lítosti nebo porozumění. Je to kat. A je hloupý," prohlásil L klidně, rukou šátrajíc do kapsy svých kalhot pro nějaký bonbón.

Light se snažil ignorovat narážky na Kirovo ego. V žilách mu to ale pěkně vřelo.
Přemýšlel o tom, zda je evidentní, že ho L zkouší, nebo už pouze konstatuje fakta. Měl by s ním tedy souhlasit, nebo vyvrátit jeho tvrzení? Oběmi činnostmi by jen podpořil fakt, že je Kira, z čehož vyplývalo, že mu L stále nevěří a použil tuto otázku jen proto, aby z ní vytěžil dedukci podporující jeho teorii. Vycházíme-li tedy z faktu, že L Lighta opravdu jen zkoušel.

,,To je hloupost, Ryuzaki," řekl nakonec Light. ,,Když někoho zabiješ, jsi za jeho smrt zodpovědný, jsi jeho smrtí. A jdeš si svůj trest odsedět do vězení, neboť je to tvoje vina. Stejně tak je Kira vrah všech těch zločinců. Death note je jenom prostředek. Nemyslím si, že by někdo nemohl být smrtí někoho jiného, já kupříkladu klidně můžu být tvou smrtí."
,,Jak to myslíš, Lighte-kun?" Zeptal se L věcně. Light odmítavě pokrčil rameny.
,,Pět procent," reagoval na jeho počínání L, rozvažujíc si v duchu každé slovo.
,,Co pět procent?" Zděsil se Light.
,,Pět procent ve prospěch toho, že jsi Kira," odpověděl L jako by to byla samozřejmost.
,,Ryuzaki, tohle snad nemyslíš vážně?! Tohle není dedukce, ale vydírání! Jen mě chceš donutit mluvit!" Rozčiloval se mladík.
,,Tak za prvé, těch pět procent je přesně úměrná procentuální část celku za tvůj postoj vůči zodpovědnosti za smrt, a za druhé, i kdyby to byla jen záminka k tomu tě donutit mluvit... je na tom snad něco špatného?" Zeptal se L a na tváři se mu objevil škádlivý úsměv.
,,Ty si snad nemyslíš, že je můj postoj správný?!" Ohradil se dotčeně Yagami.
,,Myslím, že je to zodpovědné" souhlasil Ryuzaki ,,ale to nic nemění na tom, že to jen zvětšuje onu pravděpodobnost."
Light zaťal ruce v pěst a snažil se uklidnit. K čertu s tebou, L, pomyslel si vztekle, a navzdory bouři uvnitř své hlavy ji klidně položil Ryuzakimu na záda.

***

Zas mě tu máš, nějak se mračíš
vybledlej smích už ve dveřích
S čelenkou z perel svatozář ztrácíš
kolik se platí za vláčnej hřích

Light měl pocit, že je dělí vzdálenost pouhých několika nanometrů. L se otřel rty o jeho nos, nedotkl se ho však jazykem. Light zamručel jako raněné zvíře.
,,Lighte-kun?" Zašeptal Ryuzaki. Light neodpověděl a bez varování se přitisknul svými rty na ty L. Ten to uvítal a okamžitě propletl svůj jazyk s Lightovým, jemně studujíc jeho strukturu. Pak ho opatrně zahrnul sérií drobných polibků, otíral se o jeho horní ret v jakémsi dokonale smyslném pohybu. Poté stačil tlak i na ten spodní a v té chvíli Light převzal autoritu a začal ho líbat po svém.
Vášnivě a zároveň dráždivě otíral L jazyk o svou dáseň, zubama ho malinko kousl do rtu. Ani L ale nezahálel. ,,Nemůžu dýchat," zašeptal, když se na něj Light znovu přisál. Yagami se samolibě usmál, byl se sebou zjevně velmi spokojený. Zatím, co si s L vyměňoval své genetické informace, rukou pomalu sjel po jeho boku až k pásku tradičních modrých kalhot, který začal okamžitě hbitě rozepínat.
,,Ne," smetl jeho ruku L, když se odtrhnul.
Light se zamračil. Co to s ním ten zatracený L zase hraje? Nevypadal, že by se mu to líbání nějak nelíbilo, nebo že by o něj ztrácel zájem a přesto ho zastavil!
,,Lighte-kun," zamumlal mu L do ucha. ,,Stačí..."

Tvý horký rty, víc radši ne
nejsou už mý, nejsi můj Chér
Něco snad chápu - to ne - to ne,
bolí to, hořím, jak černej thér

***

,,Lighte? Mohl by ses, prosím, podívat na tyto dokumenty?" Ryuzaki dřepěl na křesle a v ruce svíral sáček bonbónů. Light pohlédl na složku, kterou mu L podával a jen souhlasně kývl hlavou. Byl vzteklý, ale měl snad jinou možnost, než L prosbu přijmout? Ryuzaki mu nevěřil a tak by tedy svým počínáním jen zvýšil jeho podezření. ,,Zdá se, že se objevila skupinka neurčitého počtu lidí zbrojící proti Kirovi opravdu... neobvyklým způsobem," vysvětloval L, když Light složku otevíral. ,,Na 82 procent jsem přesvědčený, že se jedná o studenty, neboť si asi přesně neuvědomují, co dělají. Respektive se snaží o nemožné. Zdá se, že se snaží vyklidit určitý prostor tak, aby tam zaniklo vše živé i neživé, jinak řečeno se snaží o vytvoření dokonalého..."
,,Vakua," doplnil ho Light.
,,Ano," souhlasil L. ,,Watari, ani ostatní si však nemyslí, že to s Kirovým případem nějak souvisí, takže to zatím nebudeme řešit, ale zajímal by mě tvůj názor, než to založím do databáze."

No tak, lásko, co chceš mi říct
máš už perly, možná i víc
lásko, na co se ptáš? Svíčku zhasínáš
Nemám, lásko, co bych ti dal
chtěl jsi všechno, nebyl jsem král
lásko na co se ptáš, perly ve vlasech máš

,,Myslím, že to vůbec nedává smysl, Ryuzaki. Budou to nějací blázni, co si myslí, že dokážou změnit svět," zablesklo se mu v očích ,,nemyslím si však, že by nám to mohlo nějak pomoci s případem Kiry. Jaká je vlastně přesná definice vakua a proč by ho chtěl někdo stvořit?"
,,Vakuum je stav systému s nejnižší možnou energií, čili dokonale prázdný prostor s podstatně nižším tlakem plynu, než v normálním atmosférickém tlaku," děl L a strčil si palec do pusy, stále nespouštějíce oči z Lighta.
,,Ale jak souvisí atmosférický tlak s Kirou?" Zajímal se Light nevrle.
Ryuzaki se z té (nepochybně kousavé) poznámky z naprosto nepochopitelného důvodu usmál. ,,No, s Kirou si přece člověk očas připadá jako ve stavu beztíže. Ztrácí dech, a tak," řekl s jakousi škodolibostí a zároveň hravostí v očích. Light jen na sucho polkl.

No tak lásko, kdo mi tě vzal
komu jsi dal tělo i duši
lásko na co je pláč
když to skončit má

***

Co na to říkáš, Lighte Yagami? Jestli Misu chytí, budeš taky... aah. Takhle to tedy je. Jseš pěknej mizera. Light Yagami ví naprosto jasně, že Mise zachráním život a abych jí v takové situaci zachránila, musím napsat do zápisníku Ryuzakiho pravé jméno. A když zabiju Ryuzakiho, bude to souviset.. bude to souviset s Misiiným životem a já taky zemřu. Já zemřu taky! Light Yagami plánuje všechno jen ve svůj prospěch.

Co teď uděláš? Já vím moc dobře, jak jsi Mise oddaná, i když jsi bohyně smrti, milá Rem. Misiin život byl zkrácen na polovinu, ty ji v žádném případě neopustíš. Mysli na její štěstí, Rem.

***

Vždyť už lásko, svý perly máš,
Tak proč padaj, měněj se v slzy.
Lásko, na co je pláč?
Perly ve vlasech máš.

,,Proč to děláš, Lighte-kun?" Zeptal se ho L s pohledem ublíženého kotěte.
,,Dělám co, Ryuzaki?" Zeptal se Light, ruce si však odmítavě přiložil k hrudi. L oči se zabodly do země. ,,Lighte, ty jsi inteligentní člověk, vím, že rozumíš tomu, co mám na mysli."
,,Ale to se mýlíš, Ryuzaki! Nemám nejmenší ponětí o tom, co to tady mluvíš za nesmysly!"
,,Hmmm," reagoval na to L ,,takže ty ničeho nelituješ?"
Light spráskl ruce. ,,Zase mluvíš v hádankách! Jistě, že jsou věci, kterých lituji, ale to snad každý člověk! Pověz, Ryuzaki, ty snad ničeho nelituješ?"
,,Ovšem, ale moje lítost se od té tvé podstatně liší."
,,Jak to myslíš?"
,,Já spíš lituji toho, co jsem neudělal, než toho, co jsem udělal," odpověděl L prostě, otočil se a se shrbenými zády odešel.

No tak lásko, co chceš mi říct
máš už perly, možná i víc
lásko, na co se ptáš, svíčku zhasínáš
Nemám lásko, co bych ti dal
chtěl jsi všechno, nebyl jsem král
lásko, na co se ptáš, perly ve vlasech máš

***

,,Co to tady prosím tě děláš, Ryuzaki?" Zazněl Lightův hlas od vchodu. L si přiložil ruku k uchu, aby tím dal na jevo, že Lighta neslyší. ,,Co to tady prosím tě děláš, Ryuzaki?" Opakoval Light o poznání hlasitěji, přičemž se na detektiva lehce zamračil. L až provokativně ruku k uchu přiložil znovu. Prsty u levé nohy brouzdal v kaluži, kterou utvořily kapky padající na terasu.
Light mu tiše vyrazil na proti. Nebyl si jistý, zda ho k sobě L vylákal úmyslně, nebo ho opravdu jen neslyšel, ale nemínil to řešit. Zajímalo ho, co má Ryuzaki za lubem.
,,Co tu děláš, Ryuzaki," řekl konečně, když došel až k L. Ten měl sklopenou hlavu a pozoroval, jak se kapky tříští o studenou podlahu.
,,No.. vlastně tu nic určitého nedělám," začal L pomalu ,,ale, ten zvuk zvonů," na vysvětlenou pohlédl kamsi do dáli. ,,Zvonů?" Opakoval Light nechápavě.
,,Ano," souhlasil L. ,,Celý den zvonily opravdu velice hlasitě," prohlásil důrazně. Light si položil ruku nad hlavu, aby se zakryl před nesmířlivým deštěm a rozhlédl se. ,,Nic neslyším," řekl směrem k L. ,,Opravdu?" Divil se Ryuzaki ,,Vyzváněly celý den. A nemůžu si pomoct, jsem zvědavý... že by kostel? Svatba? Nebo možná-"
,,O čem to mluvíš, Ryuzaki?" skočil mu Light vztekle do řeči. ,,Nemluv nesmysly. Pojď pryč."
L nepatrně pokýval hlavou v omluvném gestu. ,,Tak promiň," pokrčil rameny. ,,Všechno, co říkám je jenom samá lež, takže ničemu nevěř," svěsil smutně hlavu, prázdné oči stále upínajíc k podlaze, jako by přemýšlel nad otázkou, na kterou neexistovala odpověď.
Light se zhluboka nadechl, zavřel oči a pak je znovu otevřel. ,,Správně, Ryuzaki. Většina toho, co říkáš, je opravdu lež. Kdybych tě bral vždycky vážně, tak to nikdy neskončí. A já to vím nejlíp, věř mi to." Na jeho tváři se na okamžik objevilo něco, co by se vzdáleně dalo považovat za ušklíbnutí.
,,Jo," souhlasil L po chvíli ,,máš pravdu, Lighte. Ale.. platí to pro nás pro oba." Řekl tiše.
,,Jak to myslíš?" Tázal se mladší detektiv. L mlčel. Pak stočil hlavu do leva, otáčejíc se tak na Lighta tváří v tvář. ,,Pověz, mluvil jsi ty vůbec někdy pravdu od té doby, co jsi přišel na svět, Lighte?"
***
Chtěl jsi víc pro svoje touhy
já chudej princ mám jen co mám
Co vlastně zbývá? Jen slzy pouhý
ze svatebních zvonů z nebeskejch bran

,,Co to mělo znamenat, Ryuzaki?" Zeptal se Light, snažíce se zadržet vztek.
,,Nevěřím, že bys mě mohl zabít, Lighte-kun," odpověděl L pomalu. Světlovlasý netušil, co si o tom má myslet. Říkal to L jen tak, nebo to skutečně myslel vážně? Kdyby ano, proč si to myslel, co ho mohlo vést k tomu, aby si myslel něco takového? Proč vůbec přemýšlel nad tím, zda je, nebo není něčeho takového schopný? A z jakého důvodu mu to teď řekl?

No tak lásko, kdo mi tě vzal
komu jsi dal tělo i duši
lásko, na co je pláč
když to skončit má

***

,,Áa, Ryuzaki," oslovil nově příchozího Matsuda ,,co to má znamenat? Prý jsi dostal od jisté země povolení použít zápisník k popravě!"
L jen nepatrně kývl hlavou. ,,Watari,"oslovil počítač, když si dřepl na židli ,,výborná práce."
,,Ano."
,,A teď udělej přípravy na převoz zápisníku smrti."
,,Ano."
,,Ryuzaki, co to má znamenat?!" Vmísil se do hovoru Yagami mladší.
,,Znamená to, že ten zápisník vyzkouším," odpověděl L klidně. Ozvalo se několik překvapených vzdechů.
,,A na co? To nemusíme dělat. Už víme, že to zápisník dokáže." zajímal se Aizawa.
,,A navíc, kdo tam napíše to jméno?" Zeptal se Matsuda vystrašeně. ,,Přece ten, kdo ho tam napíše, ho tam bude muset psát každých dalších třináct dní!"
,,Ten, kdo tam napíše to jméno, bude přesně ten, kdo bude za třináct dní popraven," odtušil L. ,,Kdyby byl po třinácti dnech ještě naživu, dohodli jsme se s justicí, že k jeho popravě nedojde."
,,Ale my.. nemůžeme obětovat lidský život," namítl Soichiro.
,,Ne, jde o něco víc. Když to objasníme, případ končí."

Výbuch. Hluk.

,,Co to je, výpadek proudu?" Vyděsil se Matsuda.
,,Watari," děl L s pohledem upřeným na monitor.
Jmenovaný seděl u počítače a přerývavě dýchal. Namáhavě natáhl ruku k tlačítku, které mělo smazat veškerá data, a když jej stiskl, klesl mrtvý k zemi...

Vždyť už lásko, svý perly máš,
Tak proč padaj, měněj se v slzy.
Lásko, na co je pláč?
Perly ve vlasech máš.

***
,,Promiň," řekl Light úsečně.
,,Co ti mám prominout, Lighte-kun?"
,,Něco, čeho budu litovat," uzavřel Yagami a dál neochvějně opětoval L upřený pohled.
,,Ano,"zašeptal L skoro neslyšně.

Na Lightově tváři se utvořil úšklebek. L vypadal, jako by spal. Přesto věděl, že je mrtvý. Že je mrtvý a již nikdy neobživne, aby mu překazil plány. Light ho nechtěl zabít, ale jeho smrt byla nevyhnutelná, aby stvořil nový, a věřil, že lepší, svět.

***

No tak lásko, kdo mi tě vzal
komu jsi dal tělo i duši?
Lásko, na co je pláč?
Když to skončit má...

***

Noc byla neproniknutelně zahalená rouškou tmy. Nesvítila jediná hvězda, ani měsíc neprobřesknul mezi stromy. Nebe bylo zataženo tmavými mračny, kterým se nedalo uniknout. Tíha tmy doléhala až na zem, která se pod její vahou prolínala do roztodivných podob a her stínů. Večerní Londýn se opět ponořil do mrazivého půlnočního ticha. Po cestě kolem mostu byla vidět silueta postavy v dlouhém plášti, jejíž přítomnost však dokazovala pouze občasná změť tichých zvuků rozhrnujícího se štěrku.
Postava šla podél hřbitovní zdi a pak zamířila k velké mosazné bráně, která se za okamžik se skřípotem otevřela. Poté pokračovala první cestičkou mezi hroby až do horní části hřbitova, která skýtala útočiště posledním zemřelým. S nenadálou rozhodností poklekla před poslední, nedávno použitý hrob a nebýt tmy, bylo by snad i možné vidět, že sklopila oči.

Bohové přece nepláčou.

Růže, kterou postava svírala v ruce se šramotem dopadla na náhrobní kámen, na němž bylo vytesáno velkolepé L Lawliet. Postava se pomalu otočila a mizela ve tmě.

Vždyť už, lásko, svý perly máš,
Tak proč padaj, měněj se v slzy.
Lásko, na co je pláč?
Perly ve vlasech máš...

Tak už věříš, že člověk může být něčí smrtí, Ryuzaki?
Už věříš, že můžu zabít já tebe?


Lituji.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Amissa Amissa | Web | 18. září 2015 v 21:20 | Reagovat

Bože... to je tak... neskutečně...smutný! A zároveň tak dokonale napsaný! A krásný a...a vůbec, nemám slov, je to tak strašlivě skvělý! :O

2 Karin Karin | 10. února 2019 v 16:37 | Reagovat

Krásné ale smutné. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama